Ostalo je još 7 dana do izbora u Mostaru. Političke stranke, koalicije i nezavisni kandidati predstavili su svoje izborne programe, koji će vrlo teško motivirati građane da izađu na izbore. Neke stranke su kopirale svoje programe iz 2020. godine, dok su neke morale kopirati druge, ali u suštini su većinom neinventivni, te se jedni od drugih se ne razlikuju puno.
Sama izborna kampanja je u istom tonu, i svela se na površno predstavljanje kandidata preko društvenih mreža, koje su glavni alat za provođenje kampanje većini stranaka.
Kakve rezultate mogu očekivati politički subjekti?
Na ovim izborima očekuje se da će HDZ i SDA imati manji broj mandata u odnosu na 2020. godinu, uzrokovan dobrim radom opozicije (HRS) te unutarstranačkim previranjima u SDA. Ipak, pad neće biti toliko drastičan da HDZ i SDA opet neće imati najveću šansu za formiranje vlasti u Mostaru.
Kordić i Rahimić, kao nosioci gradskih lista, će vjerovatno imati najviše pojedinačnih glasova. Kroz kampanju se pokazalo da Kordiću nisu dostojni protivnici ni Bevanda ni Čurćić.
Sa druge strane, kandidat Koalicije za Mostar, Đani Rahimić je uradio odličnu kampanju, u kojoj je dominirao nad svojim protukandidatima koalicija Trojka i “Grade moj”, Sanjinom Hadžiomerovićem i Sanelom Kajanom.
Hadžiomerović je potpuno apstinirao kampanju te se nije uspio predstaviti biračima, što je dodatno začinio odustajanjem od debate sa Rahimićem.
Sanel Kajan je u kampanji izgubio kredibilitet kod građana, jer su ga politički rivali uspjeli prikazati kao kandidata koji sutra sigurno neće ući u vijeće, te ga zbog toga smatraju mamcem i prevarom za glasače. Isti je također odbio učešće u debati, navodeći izgovore koji su poslije demaskirani kao lažni. Teme u njegovoj kampanji su potpuno odvojene od tema koje su stvarne nadležnosti vijećnika za koji se kandidira, što je nažalost bila karakteristika velikog broja kandidata za vijeće.
Raspodjela mandata
Ukupan broj mandata u Gradskom vijeću Grada Mostara je 35, a od tog broja maksimalno može biti 15 Hrvata, 15 Bošnjaka i 15 Srba. Minimalan broj je 4 Bošnjaka, 4 Hrvata i 4 Srbina.
Po izbornim područjima sa područnih lista dolazi 22 vijećnika, dok sa gradske liste kao jedinstvene izborne jedinice za čitav grad, dolazi 13 vijećnika.
Od 22 vijećnika sa područnih lista, najveći broj vijećnika daje izborno područje jugozapad, njih sedam. Na jugozapadu se očekuje da Koalicija Trojka osvoji jedan mandat, HDZ 90 jedan mandat, HRS dva mandata i HDZ tri mandata.
Izborno područje Stari Grad daje 5 mandata. Očekuje se da će Koaliciji za Mostar pripasti dva mandata, Trojki dva mandata i jedan mandat za koaliciju lista “Grade Moj”.
Izborno područje Zapad daje 4 mandata, a očekuje se da bi dva mandata trebala pripasti HDZ-u, jedan HRS-u, a za jedan preostali će se boriti HDZ 90 i Trojka.
Na izbornom području Jug, HDZ očekuje jedan siguran mandat, dok bi jedan mogao pripasti Listi za Jug (čitaj HDZ).
Izborna područja Sjever i Jugoistok daju po dva mandata. Po jedan siguran mandat na oba izborna područja očekuje Koalicija za Mostar, dok će za ostala dva mandata, na oba gradska područja, biti borba između Koalicije Trojka i Koalicije za Mostar. Očekuje se da će Trojka osvojiti barem jedan mandat, a ne bi bilo iznenađenje da osvoji oba mandata.
Što se tiče gradske liste, očekivanja su da bi HDZ trebao doći do četiri mandata, a Koalicija za Mostar do tri mandata. Trojka bi prema očekivanjima trebala imati dva mandata, dok po jedan siguran mandat pripada Koaliciji Grade Moj, HDZ 90 i HRS-u. Za jedan preostali mandat će biti borba između HRS i koalicije Grade moj.
Tako da bi prema predviđanjima situacija u GV Grada Mostara bi trebala biti sljedeća:
HDZ – 10 mandata
Koalicija za Mostar : 7 do 9 mandata
Koalicija Trojka – 5 do 8 mandata
HRS – 4 do 5 mandata
HDZ 90 – 2 do 3 mandata
Koalicija Grade moj: 2 do 3 mandata
Lista za jug – 1 mandat