Bajrović pozvao Anera Žuljevića na ostavku zbog izbornog kraha Trojke u Mostaru

Dugogodišnji član Naše stranke u Mostaru prozvao je Anera Žuljević za potop Trojke u Mostaru i pozvao ga da ponudi ostavku. Ujedno se dotakao i Sanela Kajana i naveo da HDZ nema brige dokle god je on na sceni.

Bajrović: Žuljeviću, ostavka ODMAH!

Kako je ugušen  građanski  Mostar?

Ove izbore obilježili su bol i tuga koje su zadesile Bosnu i Hercegovinu, a posebno opštinu Jablanica.

 Trauma koju je doživjela nacija odrazila se i na izlaznost. 

Mnogi nisu mogli prihvatiti činjenicu da, uprkos tolikoj tragediji, izađu na izbore i razgovaraju o kandidatima, što je i razumljivo.

 Ljudi smo od srca i duše.

Takođe, na nisku izlaznost, posebno glasača građanske orijentacije, uticala je pohlepa pojedinaca koji su željeli ovladati svojim užim krugom – rodbinom i prijateljima – kako bi oni bili nositelji lista ispred “Trojke.”

Mostar se ovog puta može pohvaliti da je prvi put u svojoj istoriji imao kampanju u demokratskom duhu, bez nacionalnih tenzija, na kojima su se dosad bazirale izborne kampanje.

Ne tako davno napisao sam tekst o bahatosti SDP-a i želji pojedinaca da se domognu vijećničkih stolica!  Međutim, zbog svoje pohlepe, izmakla im je stolica.

 “Trojka” je u Mostaru doživjela potop, što je i bilo očekivano.

Sami počeci stvaranja jedne zajedničke liste bili su vođeni s figama u džepu.

 Inzistiranjem da SDP samostalno predvodi sve nosioce lista poslana je poruka da samo odabrani, po rodbinskoj i prijateljskoj vezi, mogu biti nositelji – valjda da bi se osigurala podrška budućeg zamišljenog gradonačelnika ili predsjednika vijeća Mostara zavisno o dogovoru?

Tako se i desilo – dva brata Žuljevića ušla su u Gradsko viijeće, dok su “Trojka” i građanski Mostar doživjeli kataklizmu. 

Tome je doprinio DF na čelu sa Željkom Komšićem i njegovim vjernim populistom Sanelom Kajanom, čija je kampanja bila bazirana na ratnom narativu, pozivanju na safove i stalnom ubacivanju izraza “UZP” kako bi naštetili HDZ-u. 

Ipak, upravo zahvaljujući njegovoj kampanji, HDZ je izašao kao pobjednik s čak 15 mandata.

HDZ nema razloga za brigu dokle god su populisti poput Sanela Kajana i Komšića na sceni – oni su garancija opstojnosti HDZ-a i Dragana Čovića.

Pozivali su Bošnjake Mostara da se okupe uz obećanje da će izabrati gradonačelnika, a politički pismenim ljudima bilo je jasno da HDZ ovaj put neće ništa prepustiti slučaju.

 Na jugu su išli s nezavisnim kandidatom, što je automatski eliminisalo SDA kandidata iz utrke, dok je na jugozapadu DF postavio svog kandidata, poništivši jedan mandat “Trojke.”

Na jugozapadu se jasno vidi politika DF-a, odnosno Željka Komšića, koji svojim utabanim narativom radi za HDZ. Kandidati na jugozapadu, iako ih poznajem, nisu osobe koje su viđene na tom dijelu grada, pa je rezultat koji su postigli realan. Ostaje pitanje jesu li bili svjesni u šta ulaze i na čiji nagovor, jer se od početka znalo da nemaju kapacitet da iznesu pobjedu.

Iako sam veliki kritičar pogrešne politike SDA, ovaj put se mogu pohvaliti da su prvi u Mostaru pokazali demokratičnost i očistili svoje redove od tajkunske političke elite.Đani Rahimić je dobio čak 82% glasova cijele liste. Šta to govori? Da Bošnjaci u Mostaru traže novo lice. 

Vrijeme će pokazati u kojem će smjeru SDA ići u Mostaru, ali ono što je sigurno je da je ovaj SDA, na čelu sa Đanijem Rahimićem, izašao iz okvira nametnutih ratnih granica. Po prvi put smo mogli vidjeti masovnu kampanju SDA na Rondou, što mi je dalo nadu da će nova ekipa krenuti progresivnijim  putem a rezultat Rahimića upravo to potvrđuje. 

Zato ovom prilikom poručujem Žuljeviću koji se na svom facebook profilku pravda kako će uvijek ostati u SDP-u, da prihvati odgovornost, i odmah danas ponudi o stavku kao predsjednik KO SDP-a!” napisao je Bajrović.